W tę niedzielę 15. letnia walka z nadzorem budowlanym!

W tę niedzielę 15. letnia walka z nadzorem budowlanym!

Potrafią wykończyć człowieka - mówi zrozpaczona Maria Jędrzejczyk

- Nasze życie mogło się potoczyć zupełnie inaczej - mówi we łzach Wioletta Jędrzejczyk, córka poszkodowanej kobiety.


Marzeniem Marii Jędrzejczyk było zbudowanie jednego z największych ośrodków handlowo usługowych w Lubinie. Skończyło się na 15. letniej walce z urzędnikami, którzy nie pozwalają jej dokończyć budowy. 

 

– Przeanalizowałam wszystkie dokumenty w tej sprawie – zajmuję się nią od blisko roku. To kolejny przykład na to, że urzędy państwowe potrafią zniszczyć finansowo, a często i psychicznie obywatela – mówi Agnieszka Zalewska, reporterka naszego programu.

 

Wieloletni spór z urzędami trafił aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie kobieta wygrała. NSA wytknęło, że nie można tolerować tak długiego i nieskutecznego postępowania organów nadzoru budowlanego, nazywając je rażąco przewlekłym. 

 

– Ja respektuję wyroki sądu, natomiast inwestorka nie jest skłonna respektować przepisów. Te wyroki, jeżeli już, to wskazują na ewentualne nieprawidłowości w toku postępowania – mówi Wiesław Kozub, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lubinie.

 

Problem zauważyła też Prokuratura w Legnicy, która krytykuje nadzór budowlany za brak obiektywizmu i niewłaściwą analizę prawa budowlanego.

 

Więcej w tę niedzielę o 19.30!

 

 

Reportaż Agnieszki Zalewskiej