"Tak" dla "okien życia"

"Tak" dla "okien życia"

Anonimowe i bezpieczne pozostawienie niemowlęcia w „oknie życia”, czy w szpitalu jest często jedynym rozwiązaniem dla matek, które z różnych powodów nie mogą podjąć się wychowania swojego dziecka. Tymczasem w ostatnich miesiącach dochodziło do sytuacji, gdzie policja poszukiwała takich mam, w celu ustalenia ich tożsamości.

Anonimowe i bezpieczne pozostawienie niemowlęcia w „oknie życia” czy w szpitalu jest często jedynym rozwiązaniem dla matek, które z różnych powodów nie mogą podjąć się wychowania swojego dziecka. Tymczasem w ostatnich miesiącach dochodziło do sytuacji, w których policja poszukiwała takich mam w celu ustalenia ich tożsamości. 

 

Jako Redakcja Państwa w Państwie uważamy, że takie działania mogą spowodować, że kobiety nie będą czuły się bezpieczne zostawiając swoje dziecko w „oknach życia”. Kontrowersyjna jest również opinia Komitetu Praw Dziecka ONZ, który wezwał Polskę do likwidacji „okien życia”, ponieważ jego zdaniem już sama idea tych miejsc narusza prawo dziecka do tożsamości i jest niezgodna z Konwencją o prawach dziecka.

 

W związku z powyższym szukamy matek, które anonimowo zgodziłyby się porozmawiać z nami i opowiedzieć o tej trudnej decyzji, którą podjęły, żeby ratować swoje dzieci. Prosimy o kontakt telefoniczny: (22) 5144136 lub mailowy: panstwowpanstwie@polsat.com.pl. Zapewniamy pełną anonimowość.