Nasz program zmienia prawo!

Nasz program zmienia prawo!

Mamy zapewnienia wszystkich klubów poselskich, że poprą nasz projekt.

- Liczę na to, że to prawo się zmieni - mówi Agata Baraniecka-Kłos, bohaterka naszego programu


Udało nam się uzyskać zapewnienie wszystkich klubów poselskich, że będą popierać projekt zmiany kodeksu karnego mający na celu wydłużenie terminu przedawnienia ścigania przestępstw seksualnych popełnionych wobec dzieci. Projekt ten dzięki staraniom Agaty Baranieckiej-Kłos, programu „Państwo w państwie”, Rzeczpospolitej oraz Ruchu Społecznego Niepokonani uzyskał także pozytywną opinię Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

- Jestem po rozmowie z Ministerstwem Sprawiedliwości, który popiera te rozwiązania - mówi Lidia Staroń, poseł Platformy Obywatelskiej.

 

To pierwszy tak duży sukces programu. Po 3 latach udało nam sie w końcu zmienić konkretny przepis prawny, który dotychczas krzywdził obywateli. Jest to o tyle ważne, że w najbliższym roku więzienia opuści kilkunastu przestępców skazanych za pedofilię. 

 

Reportaż Agnieszki Zalewskiej 

 

W drugiej części programu opowiemy historię Tomasza Bobera ,który chory na zaawansowaną marskość wątroby trafił do więzienia. Mężczyzna został złapany po kilku piwach na rowerze i nie zważając na jego stan, zamknięto go w zakładzie karnym.

 

- Człowiek umierający, żeby go zamknąć no to... ile żył? 4-5 tyg jeszcze i zmarł - mówi Cecylia Kostecka, sąsiadka Tomasza Bobra

 

-Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, żeby osoba znalazła się w zakładzie karnym i tak szybko zakończyła życia - mówi Robert Szponder, pełnomocnik rodziny.

 

Reportaż Łukasza Kurtza