Dziecko dłużnikiem

Pozbawiona praw rodzicielskich matka zostawiła swoje dziecko z długami. Mimo pozytywnego wyroku sądu chłopiec wciąż ma problem.
Przemysław Talkowski z zespołem i ekspertami zapraszają na odcinek programu „Państwo w Państwie” emitowany w niedzielę 6 kwietnia o godz. 19:30 w Polsacie.
Przemek w pierwszych latach swojego życia przeżył gehennę. Nadużywająca alkoholu matka zamiast spokojnego dzieciństwa, zafundowała mu koszmar. Chłopiec doświadczał przemocy psychicznej i fizycznej. Kobieta została pozbawiona praw rodzicielskich, a chłopiec trafił do rodziny zastępczej. Tam zaznał spokoju i miłości. Niestety po jakimś czasie okazało się, że matka oprócz bolesnych wspomnień zostawiła Przemkowi także długi.
Tak naprawdę Przemek został skazany za niewinność. Nie mając żadnego wpływu na to, że powstało jakieś zadłużenie, został skazany, został po prostu skazany – mówi Błażej Brajer, ojciec zastępczy chłopca.
W 2017 roku chłopiec dostał w darowiźnie mieszkanie od babci. Miał wtedy 5 lat. Gdy trafił do rodziny zastępczej jego bezrobotna matka została w mieszkaniu. Nie płaciła czynszu i zadłużyła je na kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Wspólnota mieszkaniowa poszła do sądu, a ten skazał dziecko. Nakazał Przemkowi spłacić długi matki.
To, że dług narastał, nie było winą dziecka, ponieważ Przemek nie mógł sprzedać swojego mieszkania, nie mógł go wynająć, nie mógł powiedzieć swojej matce, żeby wyszła, bo ona nie słuchała – twierdzi pani Monika Brajer, matka zastępcza.
Rodzice zastępczy chłopca postanowili walczyć. Uregulowali dług w obawie przed licytacją mieszkania. Zrobili to jednak z zastrzeżeniem zwrotu wpłaconych przez nich pieniędzy.
Przemek spłacił zadłużenie, ale nie dlatego, że czuł się winny. My zapłaciliśmy tę kwotę z zastrzeżeniem zwrotu i tylko dlatego, żeby uniknąć licytacji mieszkania. W innym wypadku ani złotówki byśmy nie zapłacili, ponieważ dziecko nie ma tutaj swojej winy – mówi pani Monika.
Po kilku latach walki sprawę wygrali. Po stronie Przemka stanął Prokurator Generalny, który złożył skargę nadzwyczajną. Sąd Najwyższy uwzględnił ją, nie pozostawiając suchej nitki na postępowaniu Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Nakaz zapłaty został uchylony i sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania.
Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zamiast zastosować się do wyroku Sądu Najwyższego, na wniosek wspólnoty, postępowanie umorzył. Pełnomocnik wspólnoty mieszkaniowej cofnął powództwo twierdząc, że dług został spłacony. Nie poinformował jednak sądu, że rodzice zastępczy wpłacili pieniądze z zastrzeżeniem zwrotu.
Dostaliśmy wyrok Sądu Najwyższego, który w 100% nas usatysfakcjonował i był w 100% korzystny dla dziecka. Myśleliśmy, że to koniec problemów Przemka, ponieważ najważniejszy sąd w Polsce przyznał nam rację. Niestety można powiedzieć że Przemek wygrał, ale przegrał – przyznaje pani Monika.
Czy pełnomocnik wspólnoty mieszkaniowej wprowadził sąd w błąd? Czy wspólnota odda pieniądze dziecku? Czy Sąd Rejonowy w Wałbrzychu naprawi błędy popełnione w postępowaniu nakazowym?
Zapraszamy na reportaż Karoliny Rogali już w najbliższą niedzielę 6 kwietnia o godzinie 19.30.
Karolina Rogala
wydawca